Dredy DreadLocks
Podobno dredy nosili już ludzie pierwotni. Ich rzadko myte i nieskracane włosy same skręcały
się w swoiste sznurki. Niektórzy szukają ich genezy w Biblii, a długie poskręcane włosy traktują jako symbol łączności człowieka z Bogiem. te grubo splecionych włosów (rodzaj sfilcowanych loków), jest prawdopodobnie zapożyczone z judaizmu (zwyczaj Nazireatu: „Przez cały czas trwania nazireatu nożyce nie dotkną jego głowy. Dopóki nie upłynie okres, na który poświęcił się Panu, będzie święty i ma pozwolić, by włosy jego rosły swobodnie.” (Biblia Tysiąclecia, Księga Liczb 6:5).
Dredy nosili też niewolnicy pracujący na karaibskich plantacjach. To na Jamajce zrodziła się nazwa tej fryzury. Angielskie słowo "dread" oznacza strach, jaki wzbudzali ciemnoskórzy noszący dredy.
Na świecie dredy rozpropagowali rastafarianie. Grupa religijna wierząca w boskość etiopskiego cesarza, który miał wyzwolić od ucisku wszystkich Czarnych i pozwolić im wrócić do Afryki. Odtąd dredy kojarzyły się z wolnością i walką z uciskiem. w etiopskiej wersji rastafari dredy były początkowo nieobecne. Dredy mają dla rasta znaczenie symboliczne i duchowe. Symbolizują jedność z naturą, symbolizują też grzywę Lwa Judy, czyli nieustraszonego mesjasza; są wyrazem protestu przeciw „siłom Babilonu” i znakiem powrotu do natury, gdyż w Starym Testamencie (w Pięcioksięgu Mojżeszowym) jest wzmianka o ścinaniu włosów i goleniu się.
Niemniej, nie trzeba mieć dredów, by podążać drogą rasta. "You don't haffi dread to be rasta" głoszą słowa jednej z popularnych piosenek z kręgu rasta. Rastafarianie uznają tylko naturalne dredy.
Ich największym propagatorem był Bob Nesta Marley.
Dready, marzenie każdego rastamana i słuchacza reggae. Bardzo popularne współcześnie. Decyzja o ich zrobieniu powinna być przemyślana a co najważniejsze własna. Jeśli chcesz mieć piękne dready musisz poczynić odpowiednie przygotowania. Na początku ważna jest długość włosów, nigdy krócej niż 9 cm, bo wyjdzie Ci taki jeżyk i nie wygląda to za bardzo estetycznie. Następnym etapem w planowaniu kuracji „dreadowej” jest znalezienie sobie czasu na ich zrobienie a następnie na ich dojrzewanie. Zrobienie dreadów nie jest takie długotrwałe w porównaniu z dojrzewaniem, wprawny „fryzjer” obsłuży nas w około 5 godzin, natomiast kilka miesięcy trwa odpowiednie zbicie i skręcenie naszego żywego symbolu rastafarianizmu. Wbrew pozorom dready w dużej części można zrobić samemu, oczywiście jeśli włosy są krótkie, czyli około 15 cm. Przed zrobieniem sobie dreadlocków tydzień powinno myć się włosy zwykłym szarym mydłem. W pierwszej fazie robienia dreadów pomaga to bardzo w odpowiednim skręcaniu.
Na życzenie możemy skontaktować z mistrzynią dread lock zapraszam do kontaktu.